top of page

טיפול בכאב, חרדות ועוד...

הטיפול שלי בכאב משלב בתוכו כלים רבים, אך בשלב הראשון מתבסס על בניית מערכת יחסים טובה ומבוססת אמון ביני לבין המטופל/ת. הקשר הרגשי והאמון הנבנה בינינו הם בין הפרמטרים החשובים ביותר להצלחת הטיפול.

מערכת יחסים.jpg

הטיפול מתבסס על עקרון של הימנעות ככל האפשר מעבודה עם כאב. הגישה המובילה בעולם לטיפול בכאב כרוני, היא שההתייחסות אליו צריכה להיות כאל המחלה עצמה. כפי שעולה גם ממחקריו של ד"ר Pradeep Chopra (ר' בי"ס לרפואה של אוניברסיטת בראון, אחד המומחים הבינ"ל ל- CRPS, החוקר את המחלה), צריך לשנות את הגישה שמובילה בהרבה בי"ח שקומיים ומרפאות טיפוליות של "no pain, no gain", ל "no pain, no pain".

במהלך הטיפול המטופל לומד להיות המרפא של עצמו, לדוגמא באמצעות היכרות עם נשימות מרגיעות, המתורגלות במהלך הטיפול, ויכולות להיות יעילות מאד בהתמודדות עם הכאב. ככל שהמטופל יתרגל יותר את הנשימות (ויצור סינפסות במוח הקשורות לנשימה מרגיעה ולדרך התרגול שלה), כך יוכל לשלבם בחיי היום יום ואף בזמן התפרצות של כאבים קשים יותר.

מפגש יכול להתנהל בשכיבה, בעמידה, בישיבה על מזרן או אף על כיסא, לפי נוחות ויכולות המטופל ולכן יכול להתאים לכל אדם.

יש לי כלים רבים המשולבים במפגש כמו:

צלילה לתהליכי עומק המשלבים עבודה על כל הרבדים - גוף, נשימה, רגש, תודעה, רוח.

 

נשימות - עוזרות להרגעת הכאב. חשוב להתחיל עם הדרכה וליווי על מנת להפנים נשימה נכונה ולתקן עיוותים ובעיות בנשימה.

 

עיסוי ראש – מרגיע את כל מערכת העצבים, מרגיע מתחים בגוף ובנפש. עוזר לשינה טובה יותר (משך, איכות והירדמות קלה יותר).

חיבוק.jpg

עיסוי – חשיבות רבה לעיסוי, מעבר להזרמת הדם וכשנעשה ללא הגברת כאב מאפשר לאזורים פגועים להמשיך לשאת מגע (כשמדובר בתסמונת CRPS - תסמונת כאב קשה), הוא גם עוזר לטיפול תרופתי (ראה מאמר 'כאב' תחת 'מאמרים').

אני משתמשת בעיסוי גם תוך שימוש בעקרונות תיאורית שער הכאב (ראה מאמר 'כאב' תחת 'מאמרים').

חיבוק - משפר את מצב הרוח ומקל על כאב, מגדיל את רמות האוקסיטוצין (ידוע גם כהורמון האהבה, מפחית כאבים, מחזק את המערכת החיסונית) והאנדורפינים (אחראים להרגשה הטובה) בגוף, ממקד אותנו ברגע הנוכחי ומשאיר את הכאבים ברקע, מגביר ביטחון וביטחון עצמי ומפחית תחושות של פחד וחרדה, מגביר את רמות החמצן בדם ושומר על בריאות הלב וכלי הדם למניעת התקפי לב, מטפח את בריאות מערכת העצבים.

דמיון מודרך - המאפשר להתכנס פנימה לתחושות הגוף, להתחבר לרגשות העולים, לשחרר רגשות וכאבים ועוד. קל יותר להתחיל עם הנחייה וליווי מקצועי. מנסיוני עם מחלת ה- CRPS (תסמונת כאב קשה), דמיון מודרך ואוטוסוגסטיה מאפשרים הקלה גדולה בכאב והתמרתו לכאב נסבל יותר, בעיקר בשילוב עם מגע/עיסוי תומך.

 

תנוחות רסטורטיביות (משקמות) – עוזרות לזרימת דם ואנרגיה בצורה שונה ובריאה יותר.

תנועתיות עדינה – ללא כאב, לשימור תנועה ותפקוד.

 

שיפור יציבה - יציבה נכונה (בהליכה, בעמידה, בישיבה ואף שכיבה) יכולה למנוע ולהעלים כאבים בשרירים ומפרקים שונים, באמצעות תיקון התנוחה והבנת התנועה.

מודרות - המודרות הן תנועות ותנוחות ידיים אשר מנתבות את אנרגית הגוף במהלך התרגול.

קצוות העצבים הנמצאים בקצות אצבעות הידיים שלנו קשורים ישירות לאיברים בגופינו ובכך יכולים להשפיע עליהם באופן ישיר בהרגעתם, המרצתם ו/או איזונם. מכיוון שכל איזור בכף היד שולח רפלקס לאזור מסוים בגוף או בתודעה, אנו משתמשים במודרות כדי לשדר מסרים לגוף ולתודעה.

כשאנו מגרים את קצוות העצבים בידינו, גלי אנרגיה נשלחים למערכת העצבים של הגוף ומפעילים אזורים מסוימים המחוברים לערוצים אלה בגוף ובמוח. שילוב תרגילי נשימה עם המודרות מסייעים לניתוב האנרגיה, העמקת הנשימה וחיזוק הריאות.

מכאן שקיים זרם עצום של אנרגיה בידיים שלנו. כשאנו מחזיקים את הידיים במודרה מסוימת, או חוזרים איתן על תנועה מסויימת אפילו לכמה שניות, תנועות אנרגטיות משמעותיות יכולות להיות מושפעות ובכך לסייע בריפוי מחלות, חיזוק המערכת החיסונית ושיפור הבריאות הכללית שלנו בכל הרמות.

המודרות יכולות לעזור בהבעה ובתיאור הכאב והמצב הרגשי שנובע מהכאב, לשחרור הכאב מהגוף וכן להעמקת הדמיון המודרך, כמו לדוגמא: הזרמה של אנרגיה (מים, חמצן וכד') לאיבר הפגוע.

שילוב של דמיון מודרך יחד עם נשימה ומודרה הוא שילוב מרפא וחשוב במפגש היוגה תרפיה, שעוזר מאד בהתמודדות עם כאב. לאחר תהליך המתבצע במפגש מודרך ניתן גם לביצוע לבד.

קערות טיבטיות היוצרות ויברציות שאינן כואבות באזורים הפגועים, משפיעות על גלי המוח ותאי הגוף. הצלילים שמפיקות הקערות הינם עוצמתיים ביותר וחודרים הן לרמת הגוף והן לרמת הנשמה. במהלך הטיפול עוטפים הצלילים את מרחב המטופל ואף חודרים אל גופו ומתפשטים לאורכו ורוחבו של הגוף תוך שהם מפוגגים חסימות פיזיות, רגשיות, נפשיות ורוחניות הקיימות בגוף ומעוררים את עוצמות הריפוי של הגוף.

הקערות הטיבטיות מהוות מעין טנס, אך ללא פעילות חשמלית וללא מרכיב הכאב.

הטיפול יכול לעזור בין השאר ל:

 • שינה טובה יותר - גם מבחינת איכות השינה, גם מבחינת משך השינה וגם ביכולת ההירדמות

 • בעיות גסטרו – הרבה פעמים בעיות הנובעות מתרופות משככות כאב כמו נרקוטיקה

 • הפחתת מתח (סטרס)

 • לסתות תפוסות – משחרר לסתות תפוסות, מלמד איך לשחרר אותן עצמאית

 • הפחתת כאבי ראש – בין השאר כאבים הנובעים מלסתות תפוסות...

 • הפחתת כאבי שרירים

 • שיפור יציבה - הפחתת כאבים שנוצרו כתוצאה מיציבה או תנועה לא נכונה

 • סירקולציה של הדם – החשובה מאד לשיפור תפקוד האזור הפגוע והפחתת כאב

 • ועוד...

אין מענה אחיד ויעיל לכל צורות הכאב, ולכן הטיפול קודם כל מתבסס על רגישות מאד גדולה למה שחש ומרגיש המטופל, על גמישות בטיפול בהתאם לתחושות ולצורך העולה מהמטופל ועל המון המון אהבה. הטיפול נעשה באווירה שקטה ורגועה, אחד על אחד, עם מוזיקה מרגיעה ברקע, על מנת למנוע עוררות יתר של המערכת העצבית ולאפשר הרגעות והרפיה, התמקדות בטיפול והפקת המירב ממנו.

הטיפול שלי יכול לסייע במיוחד במקרים בהם טיפולים שמרניים, קונבנציונליים (כמו פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק) אינם מצליחים, או לא מתקבלים בברכה ע"י המטופל, או אף להשלימם.

 • יוגה למתחילים בגבעתיים
 • Facebook
 • Instagram

עקבו אחריי

מלי ארגמן -יוגה גבעתיים
052-7908882
bottom of page